RSS Vimeo Skype Google Plus LinkedIn Twitter Facebook

اقامت در آمریکا

هدف این نوشتار کوتاه، بررسی تفاوت‌های میان کارت سبز (Green Card) و همچنین پرداختن به قوانین مربوط به شهروندی آمریکا، (Citizenship) است. بعلاوه تلاش خواهیم کرد با ارائه اطلاعات مفید، و معرفی منابع اطلاعاتی، در افزایش آگاهی علاقه‌مندان به این موضوع گامی ناچیز برداریم. در این نوشته، برخی از جنبه های حقوقی این دو موضوع گوناگون- اما بهم پیوسته، تجزیه و تحلیل خواهد شد. البته قوانین و مقررات مهاجرت در طول زمان، و با توجه به ویژگی‌ها، نیازها، و شرایط خاص اجتماعی کشورها دست‌خوش تحولات و تغییرات خواهد شد.


تعریف اقامت دائم در آمریکا.

بر اساس قوانین، دارندگان کارت سبز اجازه دارند به طور دائمی در آمریکا سکونت داشته باشند و از حق کار در این کشور نیز برخوردار بود. کارت سبز یا “گرین کارد” را می‌توان از راه های گوناگون کسب کرد. یکی از متداول‌ترین راه های کسب کارت سبز، مهاجرت به آمریکا از طریق خانواده و بستگان نزدیک است. برخی از افراد هم می‌توانند در صورت کسب حمایت از طرف کارفرمایان آمریکایی، و طی مراحل ضروری کارت سبز خود را دریافت کنند. همچنین شماری از متقاضیان واجد شرایط هم می‌توانند از راه درخواست پناهندگی، و دیگر برنامه های بشر دوستانه، اجازه اقامت دائم در آمریکا را کسب کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راه های گوناگون کسب کارت سبز و قوانین مربوط به آن، به این لینک مراجعه کنید.
تعریف شهروندی در آمریکا.

برای کسب شهروندی ایالات متحده داشتن برخی پیش شرط‌ها ضروری است. افراد معمولاً یا با تولد در خاک آمریکا و یا پس از تولد حق شهروندی این کشور را دریافت می‌کنند.

شرایط لازم برای کسب شهروندی آمریکا از راه تولد :

1 تولد در ایالات متحده آمریکا، یا مناطق تحت کنترل آن که در حوزه قضایی آمریکا قرار دارند، یا.
2 داشتن پدر یا مادری آمریکایی هنگام تولد، (در صورتی که فرد در خارج از آمریکا متولد شده باشد، داشتن شرایط ویژه دیگر نیز ضروری است).

شرایط لازم برای کسب شهروندی آمریکا پس از تولد:
1 درخواست شهروندی بر اساس پیوند با والدین.
2 یا درخواست تابعیت از راه “شهروند سازی”

متقاضیان شهروندی آمریکا پس از تولد و در این رده، باید به منظور کسب جواز شهروندی یا، “Certificate of Naturalization” آزمون شهروندی را با موفقیت پشت سر بگذارند. این آزمون شامل سولات مربوط به تاریخ و دولت آمریکا است. همچنین متقاضییان باید در امتحان گفتاری و نوشتاری زبان انگلیسی نمره قبولی بگیرند.

شهروندی (تابعیت) دوگانه.

ایالات متحده آمریکا یکی از کشورهایی است که تابعیت دوگانه شهروندانش را به رسمیت می‌شناسد. شهروندی دوگانه به لحاظ قانونی یعنی اینکه یک فرد می‌تواند همزمان شهروند دو کشور مختلف باشد. در این مورد باید توجه داشت که هر کشوری دارای قوانین تابعیت ویژه ای است که از سیاست گزاری‌های دولت آن کشور ناشی شده. برخی از افراد بر اساس قوانین خودکار کشور/ کشورها دارای تابعیت دوگانه می‌شوند، و نه الزاماً از روی انتخاب شخصی. برای نمونه، فردی که در خارج از آمریکا، از پدر و مادری که دارای شهروندی آمریکا هستند متولد شده، می‌تواند در صورت شرایطی خاص و بر اساس قانون تولد، شهروند کشور دوم هم محسوب شود. یا اینکه یک شهروند آمریکایی قادر خواهد بود از راه ازواج با شهروند کشور دیگری، تابعیت آن کشور را کسب کند.

مزایا و مسئولیت‌های حقوق شهروندی در آمریکا.

گفتنی است آمریکا در زمینه جذب مهاجر از سایر نقاط جهان، دارای تاریخچه ای غنی است. گونه گونی فرهنگی مهاجران، و خدمات فرهنگی آن‌ها روحیه مدارا و ارزش‌های جامعه چند فرهنگی آمریکا را تقویت کرده است. متقاضیان شهروندی آمریکا، در ازای این تصمیم مهم، خود را به پاسداری از ارزش‌های مندرج در قانون اساسی این کشور ملزم می‌کنند. این افراد، در برابر چنین تعهدی، از کلیه مزایای شهروندی آمریکا بهره‌مند خواهند شد.

مسئولیت‌ها: متقاضیان دریافت تابعیت باید نزد یک مقام قانونی اداره مهاجرت، سوگند وفاداری یاد کنند. این تعهدات شامل موارد زیر است:

۱ کنار نهادن وفاداری به دیگر کشور/ها.
۲ سوگند وفاداری به ایالات متحده.
۳ پشتیبانی و دفاع از قانون اساسی و قوانین آمریکا.
۴ خدمت به کشور در هنگام ضرورت.

شهروندان آمریکایی، علاوه بر مسئولیت‌های نامبرده ای که در سوگند رسمی وفاداری به آمریکا ذکر شده، دارای تعهدات دیگری نیز هستند. از جمله این مسئولیت‌ها، مشارکت در روند سیاسی کشور، شرکت در انتخابات سراسری و ایالتی، و همچنین انجام وظیفه در هیئت‌های نصفه بنا بر درخواست دادگاه های کشور است. احترام به تفاوت‌های فرهنگی شهروندان و ساکنان آمریکا، این کشور را نیرومند تر می‌کند. در صورت تمایل به کسب شهروندی آمریکا، ضروری است با دقت و تأمل کلیه زوایا، مزایا، و به ویژه مسئولیت های شهروند شدن را بررسی کنید.

حقوق: قانون اساسی آمریکا حقوق فراوانی را برای شهروندان و غیر شهروندان ساکن در این کشور در نظر گرفته است.

۱ حق رای: تنها شهروندان آمریکایی می‌توانند در انتخابات ایالتی شرکت کنند. همچنین برخی از ایالت‌ها حق شرکت در انتخابات محلی را به شهروندان آمریکایی محدود کرده‌اند.
۲ درخواست مهاجرت برای خویشاوندان نزدیک: معمولاً در این زمینه شهروندان دارای اولویت هستند.
۳ کسب تابعیت برای فرزندان متولد در خارج: در بیشتر موارد، فرزندان شهروندان آمریکایی که در خارج متولد می‌شوند، به طور خودکار شهروند آمریکایی محسوب می‌شوند.
۴ واجد شرایط برای اشتغال در دولت فدرال: برای درخواست بیشتر شغل‌ها در دولت فدرال، داشتن شهروندی ضروری است.
۵ برای انتخاب شدن در مناصب دولتی مانند کنگره، داشتن تابعیت آمریکایی ضروری است.

پیش شرط عدم سوء پیشینه

به طور کلی، متقاضیان شهروندی آمریکا، باید طی دوره قانونی (معمولاً 5 سال، اما برای کسی که با یک شهروند آمریکائی ازدواج کرده سه سال، و برای کسی که در نیروهای مسلح آمریکا خدمت می‌کند یک سال) دارای شخصیت اخلاقی نیکو باشد، تا بتواند پس از آن به تابعیت آمریکا درآید. در صورتی که متقاضی، مرتکب قتل و یا جرائم سنگین شده باشد، برای همیشه از حق تابعیت محروم خواهد شد. همچنین، اگر متقاضی طی این پنج سال، مرتکب هرگونه جرمی شود، نمی‌توان اخلاق و رفتار وی را نیک دانست. در نتیجه این فرد احتمالاً امکان درافت تابعیت آمریکا را نخواهد داشت.

گذرنامه آمریکایی

داشتن گذرنامه آمریکایی تنها حق شهروندان آمریکایی است. یکی دیگر از مزیت‌های شهروندی در آمریکا، امکان درخواست گذرنامه این کشور است. بخش کنسولی و خدمات روادید وزارت امور خارجه آمریکا اطلاعات لازم در مورد روند تهیه گذرنامه را در اختیار متقاضیان قرار داده است. یکی از شرایط دریافت گذرنامه، ارائه “گواهی تابعیت” آمریکایی است. اگر تابعیت فرد از راه پروسه شهروندسازی یا “NATURALIZATION” صورت گرفته باشد، معادل این گواهی در زبان انگلیسی “CERTIFICATE OF NATURALIZATION” است. در صورتی که گواهی تابعیت از راه تولد کسب شده باشد، آن‌را “CERTIFICATE OF CITIZENSHIP” می‌نامند. امیدواریم این نوشتار کوتاه توانسته باشد در رفع برخی از ابهام‌ها، و همچنین پاسخ گویی به برخی از پرسش‌های شما پارسی زبانان گرامی، مفید واقع شده باشد.

در صورتیکه قصد اقامت به امریکا را دارید ، سازمان مهاجرتی کانادا اکسپرت با داشتن وکلای مجرب مسیر شما را هموار خواهد نمود.  

Read 1514 times Last modified on %ب ظ, %08 %768 %1392 %17:%شهریور
Rate this item
(0 votes)

تماس با VIP ویزا

آدرس: خیابان خرمشهر ( آپادانا ) پلاک 112 طبقه اول

ایمیل
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
تلفن
88747947
همراه
09121365619